Pokládka podlah Marmoleum

Pokládka podlah marmoleum je prováděna prostřednictvím přírodních podlahovin. Marmoleum je zcela přírodním materiálem. Jeho složení je pestré. Vyrábí se ze lněného oleje, pryskyřice, kalafuny, korkové a dřevité moučky, minerálních plniv, vápence a juty. Pro barvení se využívají přírodní pigmenty. Podkladovou vrstvu tvoří juta nebo plátěná podložka. Jako přírodní materiál je marmoleum vhodné pro astmatiky a alergiky. Přírodní linoleum, jak se jinak marmoleu říká, nabízí dobrou odolnost vůči poškození. Při správné péči potěší dlouhou životností. Jeho předností je antistatický povrch, který napomáhá snadné údržbě. Vyrábí se ve formě rolí a lamel. Instalace lze provést celoplošným přilepením k podkladu nebo plovoucím způsobem. Pokládka se musí provést na vyrovnaný a hladký povrch, jinak by se nerovnosti mohly časem protlačit na povrch podlahy.

MARMOLEUM A JEHO TYPY

Marmoleum se vyrábí v rolích, čtvercích či lamelách a na trhu je nabízeno v široké škále odstínů a vzorů, které lze vzájemně kombinovat a vytvářet tak nejrůznější podlahové obrazce, bordury a intarzie. Marmoleum lze velmi dobře svařovat, spáry jsou téměř neviditelné a díky tomu je možné z ní vytvářet různé obrazce, vzory a bordury podle vašich návrhů a fantazie. Svou tvárností tak může tato podlaha dodat vašemu interiéru punc originality a jedinečnosti.

Lepené marmoleum je čistě přírodní produkt. Hodí se do všech místností v bytě. Své využití nalezne i v komerční sféře. Ocení jej alergici a astmatici, jedná se totiž o materiál, který zabraňuje tvoření a množení bakterií na jeho povrchu. Lepené marmoleum je trvanlivé a svůj krásný vzhled si zachovává dlouhá léta. Pokládá se na suchý, čistý, rovný a hladký podklad a upevňuje se pomocí speciálního lepidla. Vybírat můžete mezi lamelami a rolemi. Lamely jsou vyráběny v nejrůznějších rozměrech a odstínech, díky čemuž si můžete sestavit netradiční podlahu dle svých představ.

Marmoleum click je přírodní ekologická podlahová krytina vyráběná v dílcích. Je vrstvená a opatřená zámkovým systémem. Pokládá se plovoucím způsobem. Výhodou je, že pomocí barevných kombinací a různých rozměrů jednotlivých lamel můžete vytvořit naprosto originální interiér. Marmoleum click se snadno udržuje, je příjemné na dotek, nabízí skvělou odolnost vůči opotřebení a je antistatické a antialergické. Díky tomu je vhodné pro alergiky a astmatiky.

Marmoleum a jeho pokládka ve čtvercích či lamelách je snadná a rychlá. Většinou se práce obejde i bez hluku a lepidla, a to díky systémům nelepených spojů. Marmoleum ve formě čtverců či lamel je opatřeno speciálním zářezem,  díky kterému se jednotlivé dílce do sebe jednoduše zakliknou. Odpadá tak nutnost lepení a podlahy lze ihned po pokládce používat.

POKLÁDKA PODLAHY MARMOLEUM

Pokládka podlahy marmoleum – příprava podkladu pod podlahovou krytinu

Podlahovina se lepí na beton, asfalt či na jiný stávající povrch. Důležité je, aby spodní stěrka byla opravdu poctivá a kvalitní. Maximální rovinná odchylka pro pokládku podlahy je totiž jen dva milimetry. V případě potřeby je zapotřebí provést instalaci samonivelační podlahové stěrky v minimální síle 5 mm včetně povrchového přebroušení a důkladného vysátí povrchu průmyslovým vysavačem.

Marmoleum se nesmí pokládat do  vlhkého prostředí. Je vhodné počítat s přesahy u stěn cca 4 centimetry. Po položení, vyrovnání a nalepení se přebytečné kusy odříznou. Marmoleum je přírodní materiál, který má tendenci se pohybovat, musí být proto pořádně přilepené! Pokud marmoleum pokládáme na beton, použijeme 0,2 mm tlustou paronepropustnou folii. Pokládáme-li marmoleum na dlaždičky, je nutné podlahu nejdříve vystěrkovat, aby se na marmoleu časem neobjevily obrysy dlaždiček. Je důležité si dávat pozor u rámů dveří a jiných profilů. Marmoleum je potřeba podélně naříznout zvenku dovnitř a potom odříznout přesně kolem tvaru zdi.

1.krok > odstranění staré podlahové krytiny (pokud tam původní podlaha je)
2.krok > úprava a vyrovnání podkladu
3.krok > pokládka krytiny marmoleum

V případě lepení se pásy marmolea nařežou speciálním nožem a potom jsou pokládány vedle sebe v jednom směru s mírně překrytými okraji. Okraje pásů se po celkovém položení odříznou tak, aby k sobě pevně přiléhaly. Vždy používáme pouze speciální lepidlo určené pro lepení marmolea. Lepidlo nanášíme pomocí ozubené špachtle a marmoleum postupně zatlačujeme do čerstvého neodvětraného lepidla.

Marmoleum se také svařuje. Svařovací šňůry mohou být jednobarevné ve stejné barvě s barvou marmolea nebo vícebarevné, záleží na požadavcích zákazníka. Spoje sváříme svařovací pistolí při teplotě asi 350 °C a svařovaný spoj zarovnáváme na úroveň povrchu marmolea. Závěrečná úprava pokládky podlahy je provedena začistěním pomocí obvodových lišt.

MARMOLEUM – OCHRANNÉ NÁTĚRY PODLAHY

Elastické (lino, PVC VINYLOVÉ, kaučuk, linoleum, marmoleum) podlahoviny patří dlouhodobě mezi nejprodávanější krytiny. Ročně je jen v České republice položeno několik milionů metrů čtverečních. Typickými představiteli jsou podlahoviny z vinylu (Polyvinylchlorid – moderně označovaný jako Vinyl), linoleum (směs přírodních komponentů – lněný olej, pryskyřice, dřevitá a korková moučka, vápenec, přírodní pigmenty a juta) a kaučuk (podlahoviny z přírodního, umělého a syntetického kaučuku, obsahují minerály z přírodních nalezišť a barevné pigmenty). Všechny typy elastických podlahovin se vyrábějí jak v pásech (rolích), tak také v dílcích (pásy nebo čtverce). Vinyl a linoleum se používají také jako povrch u vícevrstvých plovoucích podlah. Typ konstrukce, výrobní povrchová úprava, způsob pokládky a provozní zatížení jsou poté rozhodující pro to, jaký zvolit způsob údržby.

Elastické podlahoviny nám dokáží sloužit velmi dlouho a mohou neustále vypadat jako nové za předpokladu, že se u ně staráme vhodnými čistícími a ošetřovacími produkty, provádíme včas a správně renovaci jejich povrchu a neničíme je chemicky nebo mechanicky například chybějícími nebo špatnými kluzáky na nábytku nebo nevhodnými kolečky na židlích.

Marmoleum s výrobní akrylátovou úpravou povrchu

Na rozdíl od PUR-povrchů, jsou akrylátové výrobní úpravy chemicky odstranitelné. Nejsou ovšem tak odolné vůči mechanickému zatížení a nesnesou působení některých chemikálií, silných dezinfekčních prostředků, alkoholů, posypové soli apod. Při mechanickém nebo chemickém poškození povrchu se tento ochranný film chemicky odstraní a znovu se vytvoří. Po dokonalém odstranění akrylátového výrobního filmu může být pro nové ošetření poté použit buď opět polymerní nátěr na bázi akrylátu, nebo může být provedena také permanentní dlouhodobá renovace povrchu některou dvou komponentní PU-ochrannou vrstvou, která je vhodná pro přírodní linoleum. Tím se vytvoří vysoce mechanicky a chemicky odolný povrch s dlouhou životností.

Marmoleum s výrobní polyuretanovou (PUR) úpravou povrchu

Polyuretanový povrch je permanentní, chemicky neodstranitelný nátěr. Pokud dojde během provozu k jeho mechanickému opotřebení, jemnému poškrábání nebo otěru, tak je nutné přistoupit k renovaci povrchu. Renovace se provádí 2-komponentními polyuretanovými laky vhodnými pro elastické podlahy. Jejich složení zaručuje dokonalé přilnutí k výrobnímu PUR-povrchu, stejnoměrný optický vzhled, vysokou odolnost vůči zatížení a dlouhou životnost. Na trhu najdeme také  speciální velmi hustě zesíťované PU-laky, které jsou odolné vůči barevným chemikáliím, barvám na vlasy, jodovým preparátům, širokému spektru dezinfekčních prostředků a mají odolnost vůči migraci změkčovadel z gumy do PVC. Uživatel si může při renovaci povrchu zvolit optický vzhled od extramatného provedení, přes matné, až po velmi lesklý povrch.

Běžné polymerní ochranné nátěry – tzv. „vosky nebo poliše“ – nejsou pro polyuretanový povrch optimální a jejich aplikaci výrobci podlahovin nedoporučují. Problematická většinou bývá jejich přilnavost a to poté velmi významně ovlivňuje životnost nátěru, která je ve srovnání s 2K-PU laky velmi krátká

Ochranné nátěry – polyuretanové laky

Polyuretanový povrch je permanentní, chemicky neodstranitelný nátěr. Je prováděn jak v transparentním provedení tak v možné barevném provedení dle RAL vzorníků (toto zejména při optické renovaci stávající podlahy). Nelze jej nikterak srovnávat s voskovými nebo polymerními dočasnými nátěry, které jsou v podstatě lehkou emulzní dočasnou ochranou s nutností následného odstranění a opětovného pravidelného opakování.

V případě jemného či hlubšího poškrábání nebo otěru podlahy, je nutné přistoupit k renovaci povrchu. Renovace se provádí 2-komponentními polyuretanovými laky vhodnými pro elastické podlahy. Jejich složení zaručuje dokonalé přilnutí k výrobnímu PUR-povrchu, stejnoměrný optický vzhled, vysokou odolnost vůči zatížení a dlouhou životnost. Na trhu najdeme také  speciální velmi hustě zesíťované PU-laky, které jsou odolné vůči barevným chemikáliím, barvám na vlasy, jodovým preparátům, širokému spektru dezinfekčních prostředků a mají odolnost vůči migraci změkčovadel z gumy do PVC VINYLOVÉ. Uživatel si může při renovaci povrchu zvolit optický vzhled od extra matného provedení, přes matné, až po velmi lesklý povrch.

Běžné polymerní ochranné nátěry – tzv. „vosky nebo poliše“ – nejsou pro polyuretanový povrch optimální a jejich aplikaci výrobci podlahovin nedoporučují. Problematická většinou bývá jejich přilnavost a to poté velmi významně ovlivňuje životnost nátěru, která je ve srovnání s 2K-PU laky velmi krátká.

PŘEHLED OCHRANNÝCH PUR NÁTĚRŮ (2K / 3K)

PU VIROBAC – Speciální 3-komponentní hygienický polyuretanový lak na vodní bázi. Trvalá povrchová úprava pro dlouhodobou ochranu podlah s antibakteriální (testováno na základě EN 13697) a antivirovou účinností (testováno na základě EN 16777). Pro použití po nové pokládce nebo při renovaci podlahovin ve zdravotnických, komerčních, kulturních zařízeních včetně objektů s vysokým mechanickým zatížením. Fotodynamické hygienické vlastnosti produktu VIROBAC vytvářejí vysoce účinné permanentní antimikrobiální úpravy podlah. Více info ZDE.

PU NEO – ekologický 2K-polyuretanový lak na vodní bázi zesíťovaný pomocí látky Carbodiimid. Pro dlouhodobou ochranu podlah. Nízké emise, neobsahuje rozpouštědla! Nemá žádné označení symbolem nebezpečí, neobsahuje isokyanáty! Odolný ochranný film, vynikající elasticita a dobrá odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Pouze pro profesionální použití! Aplikace je možná jako jednovrstvý systém (1x 100 ml/m2) nebo dvouvrstvý systém (2x 50 ml/m2). Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Vysoký podíl pevných částic. Žádné vlastní žloutnutí. Protiskluzná třída R9.

PU Siegel – Speciální 2K-polyuretanový lak na vodní bázi pro dlouhodobou ochranu podlah. Pouze pro profesionální použití. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Vysoce odolný ochranný film, vynikající elasticita a odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Aplikace je možná jako jednovrstvý systém (1x 100 ml/m2) nebo dvouvrstvý systém (2x 50 ml/m2). Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Žádné vlastní žloutnutí. Testováno dle norem DIN 18032-2 a DIN EN 14904, vhodný pro sportovní podlahy (mat/extramat). Velmi nízké emise (EMICODE: EC1 R). Protiskluzná třída R9 (PU Siegel mat).    Stupně lesku: lesk, mat, extramat, ultra mat.

UV PU Siegel – Speciální Dual-Cure polyuretanový lak zesíťovaný UV-zářením a izokyanáty. Pro dlouhodobou ochranu podlah. Okamžitě po UV-ozáření je pochozí. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Odolný ochranný film. Velmi dobrá odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Stupně lesku: mat, extramat.

PU Anticolor pololesk – Speciální 2K-polyuretanový nátěr na vodní bázi s mimořádně vysokou hustotou zesíťování a tím zvýšenou odolností proti barevným chemikáliím, migraci změkčovadel a chemikáliím (pro nejvyšší odolnost vůči barevným chemikáliím doporučujeme hedvábně lesklou verzi produktu – PU Anticolor pololesk). Pouze pro profesionální použití. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Odolný ochranný film, vynikající elasticita. Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Nízké emise (EMICODE: EC2 R). Protiskluzná třída R9 (PU Anticolor extramat).

PU Anticolor extramat/mat – Speciální 2K-polyuretanový nátěr na vodní bázi s mimořádně vysokou hustotou zesíťování a tím zvýšenou odolností proti barevným chemikáliím, migraci změkčovadel a chemikáliím (pro nejvyšší odolnost vůči barevným chemikáliím doporučujeme hedvábně lesklou verzi produktu). Pouze pro profesionální použití. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Odolný ochranný film, vynikající elasticita. Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Nízké emise (EMICODE: EC2 R). Protiskluzná třída R9 (PU Anticolor extramat).

PU Color – je speciální barevný permanentní 2-komponentní nátěr na polyuretanové bázi pro barevnou renovaci povrchu různých typů podlah v možných odstínech dle vzorníku RAL-K5. Vysoce odolný ochranný film, vynikající elasticita a dobrá odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Výborný rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Stupně lesku: matný, extra matný.

PU čistič – čistící koncentrát pro čištění po pokládce a běžné čištění všech podlahovin s jakoukoliv PU/PUR-úpravou povrchu nebo lakovaných některým Dr. Schutz PU nátěrem. Vysoká čistící síla také na mastné usazeniny. Žádné vylouhování povrchu, žádná tvorba šedých závojů. Čištění bez tvorby zbytkového ošetřovacího filmu a beze šmouh. Pro bezpečné protiskluzné povrchy. Možno používat ve všech typech čistících automatů.

V tomto odstavci přikládáme odborně způsobilý technologický koncept realizace barevných či transparentních permanentních 2K-PUR ochranných lakových nátěrů certifikovaného systému Dr. SCHUTZ® | ESD renovační laky. Na uvedeném odkazu je dostupný technologický koncept odborně provedené realizace transparentní PUR 2K úpravy podlah nebo technologický koncept odborně provedené realizace barevné PUR 2K úpravy podlah. Za stranu naší certifikované firmy Floor Special Services®.

Závěrem je velmi důležité mít nastaven potřebný pravidelný úklidový koncept pro antistaticky a elektrostaticky vodivé podlahy. Na uvedeném odkazu je dostupný Návod údržby PUR 2K podlah Dr. Schutz od certifikovaného výrobce Dr. Schutz.

Odpovědět
Potřebujete poradit?
Dobrý den, o jaké služby máte zájem?