Linoleum

Linoleum

Zásadní rozdíl mezi linoleem a linem je v jejich složení. Linoleum je tvořeno přírodními materiály, a to jutovou tkaninou, lněným olejem, korkovou, dřevěnou nebo pískovcovou moučkou, pryskyřicí a barevnými pigmenty. Zatímco lino neboli PVC (polyvinylchlorid) je syntetického původu.

Většina lidí si tyto dva zcela odlišné materiály plete a v chápání pojmů linoleum, lino, podlaha z PVC či vinylová podlaha, panuje stále chaos. Velmi známý pojem lino nám navíc asociuje podlahové krytiny nabízené před rokem 1990 a ještě krátce poté, jež byly prodávány v omezeném množství barev a vzorů.

Podlahy linoleum jsou pružné, skvěle izolují teplo i zvuk a poměrně dobře odolávají oděru. Pro své hygienické a nealergické vlastnosti jsou využívány v nemocnicích a dalších zdravotních zařízeních. Dokáže skvěle zabránit víření prachu a mikroorganismů.

Linoleum – přírodní podlaha

Druh podlahové krytiny vyrobený z obnovitelných a přírodních materiálů. V dnešní době představuje tato podlahová krytina 100% přírodní produkt, který je biologicky odbouratelný a nenarušuje tak životní prostředí.

Rostliny jsou surovinou pro výrobu podlah Linoleum, jak rostou, tak neustále poskytují přírodní přísady pro linoleum. Len produkuje lněná semínka, ze kterých se lisuje lněný olej. Pryskyřice, která je zodpovědně získávána z obnovovaných borovicových lesů, je smíchána s lněným olejem a vytváří tak samotnou podstatu linolea. Vápenec a dřevitá moučka – zbytky z recyklovaných materiálů z lesního průmyslu – poskytují surovinu pro linoleum. Zatímco vlákna z juty se používají pro nosnou jutovou textilii, na kterou je linoleum lisováno. Přírodní pigmenty zbarvují krytinu a dávají jí charakteristickou vizuální podobu.

Linoleum se nejčastěji prodává v tloušťce kolem 3 mm, a to v rolích nebo v jednotlivých čtvercích. Vyrobeno je z přírodních a obnovitelných zdrojů, konkrétně z lněného oleje, borovicové pryskyřice, vápence a dřevité moučky. Právě dřevitá moučka na sebe dobře váže přírodní pigmenty, a proto je nabídka marmolea tak pestrobarevná.

Linoleum

LINOLEUM – antibakteriální podlaha

Unikátní vlastností linolea Linoleum jsou jeho přirozené antibakteriální vlastnosti, kterých je dosahováno díky použití lněného oleje a pryskyřice jako vstupních surovin. Nezávislý laboratorní výzkum* dokazuje, že Linoleum potlačuje a omezuje aktivitu běžných bakterií včetně bakterií Ecoli a MRSA, díky čemuž vylepšuje hygienické vlastnosti podlahy.

LINOLEUM – podlaha pro alergiky

Pokud máte v domě alergika, i tomuto faktu je třeba přizpůsobit výběr podlahy. S koberci to nepůjde a vy toužíte po podlaze, která nestudí, dobře izoluje, nezadržuje prach a snadno se uklízí. Linoleum, stejně jako konkurenční PVC podlahy, je v tomto případě dobrou volbou. Linoleum má velmi dobré izolační vlastnosti, a protože má bakteriostatické vlastnosti, hodí se i pro alergiky. S úklidem si nemusíte příliš lámat hlavu – stačí mop a mýdlová voda.

LINOLEUM – aneb co je důležité vědět

Dalo by se říci, že Linoleum má jen samé výhody. Není to pravda. Některá marmolea mohou mít menší mechanickou odolnost. To můžete pocítit jako problém, pokud máte malé děti, které si na podlaze hrají, nebo používáte v domácí pracovně kolečkové židle. Rýhy potom zamaskujete jen těžko. Vyšší je také cena, kterou za přírodní linoleum utratíte. Metr čtvereční marmolea se prodává v průměru kolem 650 až 750 korun. Pochopitelně seženete levnější i dražší marmolea. Cena závisí na výrobci, tloušťce, designu a barvě. Protože ale podlahu nekupujete každý den, vyplatí se sáhnout hlouběji do kapsy. Podezřele levné podlahy se prostě nemusí vyplatit.

LINOLEUM –  instalace & pokládka

Linoleum se pokládá na rovný, hladký, čistý a suchý povrch. Pokud řešíte podlahovou nerovnost, raději ji napřed odstraňte, to odborníci doporučují už při nerovnosti 2 mm. Vyrovnání podlahy stěrkou sice lehce navýší investici, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Linoleum potom můžete položit z role nebo jako čtverce se systémem click.

LINOLEUM – ochranné nátěry & životnost

Vysoce funkční UV vytvrzená povrchová úprava a ochranné polyuretanové nátěry 2K, která jsou nanášeny na linoleum – Linoleum, výrazně prodlužují životnost instalovaných podlah. Podlaha následně odolává skvrnám, otěru a poškrábání, zajišťuje dlouhodobé uchování vzhledu a usnadňuje čištění a údržbu v krátkých intervalech.

Životnost není přesně stanovena, avšak dvacet i třicet let není nijak výjimečná hodnota. Je to jako se vším, čím lépe se budeme ke krytině chovat, tím vydrží déle – není výjimkou trvanlivost i padesát let. Linoleum je takzvanou homogenní podlahovou krytinou, to znamená, že struktura a tím i barva prostupují celou tloušťkou. Tím se liší od PVC a laminátové podlahové krytiny – jakékoliv drobné poškození není nijak zvláště viditelné. Pokud se už stane nehoda a tím vznikne větší poškození, není problém jej opravit tmelem či vyříznutím poškozeného místa a nalepením nového přesného kusu. Plánujeme-li umístit Linoleum do provozně zatíženějších prostor, je vhodné využít pro tyto účely speciální nátěr, který zajistí dlouhotrvající odolnost. Domácí mazlíčci dokážou drápky dokonale prověřit kvality jakékoliv podlahové krytiny – Linoleum však slušně obstojí.

LINOLEUM – renovace / čištění / údržba

Přírodní podlahy Linoleum je možné v průběhu jejich užívání profesionálně udržovat. Profesionální údržba probíhá od povrchové renovace či změny barevnosti podlahy až důkladně čištění a následné ošetření lakovými polyuretanovými či voskovými (polymerními) nátěry.

Odpovědět
Potřebujete poradit?
Dobrý den, o jaké služby máte zájem?