Pokládka kaučukových podlah

Pokládka kaučukových podlah je prováděna prostřednictvím kaučukových podlahovin. K výrobě kaučukových podlahovin se používá syntetický nebo přírodní kaučuk. Ten získáváme přímo ze stromů, ale dnes již většinou z vedlejších ropných produktů. Čím vyšší je obsah kaučuku v podlahovině, tím lepší jsou její vlastnosti. Je odolná vůči tlaku, elastická a pružná. Tyto vlastnosti jsou velmi příjemné pro dlouhé stání i chůzi, ale i pro sportování. Kaučukové podlahy jsou velice kvalitní, ale poměrně drahé. Jsou dokonale pružné a elastické – ideální do veřejných a sportovních prostor. Na povrchu nezůstávají vrypy. Materiál má navíc i výbornou protipožární odolnost.

Při zahřívání kaučuku do vysokých teplot se přidávají vždy jen přísady bez emisí a na přírodní bázi, díky kterým získáváme nezaměnitelné fyzikální vlastnosti kaučukové krytiny. A vždy jde o příměsi bez obsahu PVC. Kaučuková podlaha je též odolná vůči chemikáliím a je rozměrově stálá. Při případném hoření jsou navíc nízké emise toxických látek. Proto se tento materiál hojně volí v obchodních domech, na podlahy únikových cest a podobně.

KAUČUKOVÁ PODLAHA A JEJÍ VLASTNOSTI

Kaučuk je jako materiál extrémně odolný vůči vlivům okolního prostředí, jakými jsou teplo, tlak či mechanické poškození. Kaučuková krytina se tak pyšní tvarovou stálostí a ani po mnoha letech používání se neopotřebuje a nezůstávají na ní vrypy či oděry. Velmi dobře odolává i chemikáliím a má vynikající protipožární vlastnosti. V případě hoření z ní navíc neunikají jedovaté látky, díky čemuž tento materiál splňuje hygienické normy pro mnohé veřejné prostory. Kaučukový povrch nepoškodí dokonce ani nedopalek cigarety.

Kaučuková podlaha je hygienická a snadno se udržuje (podobně jako linoleum). Díky tomu, že se z ní snadno odstraňují nečistoty a prach, je také vhodná i pro alergiky. Na první pohled je kaučuk trochu podobný už zmíněnému linoleu, jeho vlastnosti jsou však odlišné. Vybírat můžete z mnoha různých vzorů a barev kaučukových krytin a snadno tedy najdete podlahu, která přesně sedne vašim představám a zapadne do interiéru pokoje. Na rozdíl od linolea navíc kaučuk tlumí světelné odlesky a vytváří tak příjemnější pocit z pobytu v místnosti.

Kaučuk je výborný materiál pro pokrytí podlah na zvláště frekventovaných místech. Skvěle se přitom uplatní jak ve výrobních halách a na krytých sportovištích, tak v rodinných domcích. Díky své vysoké mechanické odolnosti a protipožárním vlastnostem se hodí i do obchodních center a různých únikových východů.

POKLÁDKA KAUČUKOVÉ PODLAHY

Pokládka kaučukové podlahy – příprava podkladu pod podlahovou krytinu

Kaučuková podlahovina se lepí na beton, asfalt či na jiný stávající povrch. Důležité je, aby spodní stěrka byla opravdu poctivá a kvalitní. Maximální rovinná odchylka pro pokládku kaučukové podlahy je totiž jen dva milimetry. V případě potřeby je zapotřebí provést instalaci samonivelační podlahové stěrky v minimální síle 5 mm včetně povrchového přebroušení a důkladného vysátí povrchu průmyslovým vysavačem.

  1. fáze > soklové lišty

Je provedeno plošné nalepení soklové lišty a krycí pásky na stěny.

  1. fáze > rozložení pásů

Na podlaze se naznačí rovnoběžné čáry, které určují směr pásů. Kaučukové pásy se ukládají k sobě s přesahem 1 až 2 cm (čím je přesah užší, tím méně odpadu vznikne).

  1. fáze > přeložení spoje

Při rozkládání pásů kaučukové podlahy je třeba dodržovat směr podle šipek na rubu krytiny. Pomocí ocelového pravítka a půlměsícového nože se oba pásy přeřežou. Po odstranění odřezků budou odřezané okraje pásů položené kaučukové krytiny navzájem lícovat. Na okrajích, kde není možné řezat podle pravítka, se dokončí řez půlměsícovým nožem. Zároveň se dokončí i řez spodního pásu.

  1. fáze > spoj

V poslední fázi vznikne dokonalý a téměř neviditelný spoj, který se u kaučukových podlah nerozevře během celé životnosti krytiny. Následuje lepení podlahy.

OCHRANNÉ NÁTĚRY KAUČUKOVÉ PODLAHY

Elastické (lino, PVC VINYLOVÉ, kaučuk, linoleum, marmoleum) podlahoviny patří dlouhodobě mezi nejprodávanější krytiny. Ročně je jen v České republice položeno několik milionů metrů čtverečních. Typickými představiteli jsou podlahoviny z vinylu (Polyvinylchlorid – moderně označovaný jako Vinyl), linoleum (směs přírodních komponentů – lněný olej, pryskyřice, dřevitá a korková moučka, vápenec, přírodní pigmenty a juta) a kaučuk (podlahoviny z přírodního, umělého a syntetického kaučuku, obsahují minerály z přírodních nalezišť a barevné pigmenty). Všechny typy elastických podlahovin se vyrábějí jak v pásech (rolích), tak také v dílcích (pásy nebo čtverce). Vinyl a linoleum se používají také jako povrch u vícevrstvých plovoucích podlah. Typ konstrukce, výrobní povrchová úprava, způsob pokládky a provozní zatížení jsou poté rozhodující pro to, jaký zvolit způsob údržby, ochrany povrchu a jak provést případnou renovaci povrchu.

Na zhuštěném povrchu kaučukových podlah se zpravidla žádná výrobní úprava nenachází. Na povrchu jsou ovšem separační látky, které silně omezují zesíťování ochranných nátěrů. Proto se u nově položených kaučukových podlah nedoporučuje provádět žádné doplňkové ošetření povrchu. Ochranné nátěry by nepřilnuly.

Ošetření kaučukové podlahy ochrannými nátěry polymerními nebo polyuretanovými je možno provést až u staršího kaučuku, u kterého již běžným nebo intenzivním čištěním došlo ke kompletnímu odstranění separačních látek z povrchu. Vždy je ovšem dobré si ověřit přilnavost na vzorku.

Ochranné nátěry – polyuretanové laky

Polyuretanový povrch je permanentní, chemicky neodstranitelný nátěr. Je prováděn jak v transparentním provedení tak v možné barevném provedení dle RAL vzorníků (toto zejména při optické renovaci stávající podlahy). Nelze jej nikterak srovnávat s voskovými nebo polymerními dočasnými nátěry, které jsou v podstatě lehkou emulzní dočasnou ochranou s nutností následného odstranění a opětovného pravidelného opakování.

V případě jemného či hlubšího poškrábání nebo otěru podlahy, je nutné přistoupit k renovaci povrchu. Renovace se provádí 2-komponentními polyuretanovými laky vhodnými pro elastické podlahy. Jejich složení zaručuje dokonalé přilnutí k výrobnímu PUR-povrchu, stejnoměrný optický vzhled, vysokou odolnost vůči zatížení a dlouhou životnost. Na trhu najdeme také  speciální velmi hustě zesíťované PU-laky, které jsou odolné vůči barevným chemikáliím, barvám na vlasy, jodovým preparátům, širokému spektru dezinfekčních prostředků a mají odolnost vůči migraci změkčovadel z gumy do PVC VINYLOVÉ. Uživatel si může při renovaci povrchu zvolit optický vzhled od extra matného provedení, přes matné, až po velmi lesklý povrch.

Běžné polymerní ochranné nátěry – tzv. „vosky nebo poliše“ – nejsou pro polyuretanový povrch optimální a jejich aplikaci výrobci podlahovin nedoporučují. Problematická většinou bývá jejich přilnavost a to poté velmi významně ovlivňuje životnost nátěru, která je ve srovnání s 2K-PU laky velmi krátká.

PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA KAUČUKOVÝCH PODLAH

Pro čištění a také denní obnovu a renovaci kaučukového povrchu v zatěžovaných objektech jsou velmi vhodné diamantové pady, tj. pady s nástřikem syntetického diamantu. Jejich zrnitost se volí podle toho, jaký zásah chceme provést. Pro každodenní strojové čištění se nasazují pady v rozpětí zrnitosti 1500 – 3000. Čím jemnější diamantový pad, tím lesklejší povrch. V prostorách, kde není možné čistit denně strojem, se doporučuje provádět v pravidelných intervalech, např. 1-2x ročně, intenzivní vyčištění kaučukového povrchu pomocí diamantového padu zrnitosti 400 s následným doleštěním do požadovaného optického vzhledu. Zpravidla je třeba provést 3-4 kroky, ve kterých se postupně nasazují diamantové pady a zjemňuje se jejich zrnitost. Např. 1. krok – 400, 2. krok – 800, 3. krok – 1500, 4. krok – 3000 = sametově lesklý utažený povrch.

V každém případě je nezbytné se vyvarovat při běžném čištění veškerým produktům, které obsahují abrazivní částice, silná rozpouštědla, vysoký podíl mýdla. U PUR-povrchů jsou nevhodné také tzv. produkty 2 v 1, prostředky se silným ošetřovacím účinkem a veškeré produkty, které zanechávají na povrchu zbytkový mikrofilm.

PŘEHLED OCHRANNÝCH PUR NÁTĚRŮ (2K / 3K)

PU VIROBAC – Speciální 3-komponentní hygienický polyuretanový lak na vodní bázi. Trvalá povrchová úprava pro dlouhodobou ochranu podlah s antibakteriální (testováno na základě EN 13697) a antivirovou účinností (testováno na základě EN 16777). Pro použití po nové pokládce nebo při renovaci podlahovin ve zdravotnických, komerčních, kulturních zařízeních včetně objektů s vysokým mechanickým zatížením. Fotodynamické hygienické vlastnosti produktu VIROBAC vytvářejí vysoce účinné permanentní antimikrobiální úpravy podlah. Více info ZDE.

PU NEO – ekologický 2K-polyuretanový lak na vodní bázi zesíťovaný pomocí látky Carbodiimid. Pro dlouhodobou ochranu podlah. Nízké emise, neobsahuje rozpouštědla! Nemá žádné označení symbolem nebezpečí, neobsahuje isokyanáty! Odolný ochranný film, vynikající elasticita a dobrá odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Pouze pro profesionální použití! Aplikace je možná jako jednovrstvý systém (1x 100 ml/m2) nebo dvouvrstvý systém (2x 50 ml/m2). Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Vysoký podíl pevných částic. Žádné vlastní žloutnutí. Protiskluzná třída R9.

PU Siegel – Speciální 2K-polyuretanový lak na vodní bázi pro dlouhodobou ochranu podlah. Pouze pro profesionální použití. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Vysoce odolný ochranný film, vynikající elasticita a odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Aplikace je možná jako jednovrstvý systém (1x 100 ml/m2) nebo dvouvrstvý systém (2x 50 ml/m2). Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Žádné vlastní žloutnutí. Testováno dle norem DIN 18032-2 a DIN EN 14904, vhodný pro sportovní podlahy (mat/extramat). Velmi nízké emise (EMICODE: EC1 R). Protiskluzná třída R9 (PU Siegel mat).    Stupně lesku: lesk, mat, extramat, ultra mat.

UV PU Siegel – Speciální Dual-Cure polyuretanový lak zesíťovaný UV-zářením a izokyanáty. Pro dlouhodobou ochranu podlah. Okamžitě po UV-ozáření je pochozí. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Odolný ochranný film. Velmi dobrá odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Stupně lesku: mat, extramat.

PU Anticolor pololesk – Speciální 2K-polyuretanový nátěr na vodní bázi s mimořádně vysokou hustotou zesíťování a tím zvýšenou odolností proti barevným chemikáliím, migraci změkčovadel a chemikáliím (pro nejvyšší odolnost vůči barevným chemikáliím doporučujeme hedvábně lesklou verzi produktu – PU Anticolor pololesk). Pouze pro profesionální použití. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Odolný ochranný film, vynikající elasticita. Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Nízké emise (EMICODE: EC2 R). Protiskluzná třída R9 (PU Anticolor extramat).

PU Anticolor extramat/mat – Speciální 2K-polyuretanový nátěr na vodní bázi s mimořádně vysokou hustotou zesíťování a tím zvýšenou odolností proti barevným chemikáliím, migraci změkčovadel a chemikáliím (pro nejvyšší odolnost vůči barevným chemikáliím doporučujeme hedvábně lesklou verzi produktu). Pouze pro profesionální použití. Redukuje přilnavost nečistot a ulehčuje běžné čištění. Odolný ochranný film, vynikající elasticita. Vynikající rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Nízké emise (EMICODE: EC2 R). Protiskluzná třída R9 (PU Anticolor extramat).

PU Color – je speciální barevný permanentní 2-komponentní nátěr na polyuretanové bázi pro barevnou renovaci povrchu různých typů podlah v možných odstínech dle vzorníku RAL-K5. Vysoce odolný ochranný film, vynikající elasticita a dobrá odolnost vůči bezbarvým chemikáliím. Výborný rozliv a přilnavost, jednoduchá aplikace. Vysoký podíl pevných částic. Stupně lesku: matný, extra matný.

PU čistič – čistící koncentrát pro čištění po pokládce a běžné čištění všech podlahovin s jakoukoliv PU/PUR-úpravou povrchu nebo lakovaných některým Dr. Schutz PU nátěrem. Vysoká čistící síla také na mastné usazeniny. Žádné vylouhování povrchu, žádná tvorba šedých závojů. Čištění bez tvorby zbytkového ošetřovacího filmu a beze šmouh. Pro bezpečné protiskluzné povrchy. Možno používat ve všech typech čistících automatů.

V tomto odstavci přikládáme odborně způsobilý technologický koncept realizace barevných či transparentních permanentních 2K-PUR ochranných lakových nátěrů certifikovaného systému Dr. SCHUTZ® | ESD renovační laky. Na uvedeném odkazu je dostupný technologický koncept odborně provedené realizace transparentní PUR 2K úpravy podlah nebo technologický koncept odborně provedené realizace barevné PUR 2K úpravy podlah. Za stranu naší certifikované firmy Floor Special Services®.

Závěrem je velmi důležité mít nastaven potřebný pravidelný úklidový koncept pro antistaticky a elektrostaticky vodivé podlahy. Na uvedeném odkazu je dostupný Návod údržby PUR 2K podlah Dr. Schutz od certifikovaného výrobce Dr. Schutz.

Odpovědět
Potřebujete poradit?
Dobrý den, o jaké služby máte zájem?